Příběh ze života policisty, kterého propustili kvůli HIV

Televizní pořad Ochránce věnoval tomuto případu reportáž, kterou můžete vidět v archivu České televize.


Už od dětství si přál stát se policistou. V září 2007 se jeho sen splnil: nastoupil do služby. Řada věcí už od počátku nebyla zcela ideální, práce ho ale zcela pohltila. Vnímal ji spíš jako poslání, ve kterém nesmí zklamat ostatní ani sebe. Kolegové i nadřízení si vážili jeho motivace a byli s ním spokojení.

V příštích třech letech postupně vystřídal tři oddělení pořádkové služby. Začínal nejdříve na oddělení hlídkové služby, následně působil na středočeském obvodním oddělení a nakonec se dostal na oddělení ochranné služby policie.

V srpnu 2010 bylo diagnostikováno, že se nakazil HIV. Protože v jeho životě nebylo moc okamžiků, kdy by k přenosu viru mohlo dojít, ví s určitostí, jak a od koho se nakazil. Ukázalo se, že k tomu, aby se člověk stal HIV pozitivním, není třeba střídat každý týden partnera nebo si píchat drogy. Někdy stačí jediná lehkomyslnost.

První měsíce života s HIV byly těžké. Připadal si nečistý, ponížený, měl problémy komunikovat se svým okolím. Svěřil se jen několika nejbližším lidem. Útěchu našel v práci. Pracoval přesčas, ještě víc než kdy dřív se snažil ostatní přesvědčit, že je jako policajt dobrý.

Že by jakožto osoba HIV pozitivní mohl mít s dalším výkonem služby problém, ho napadlo. Věc ale konzultoval se svou ošetřující lékařkou a ta jej ujistila, že vzhledem k jeho zařazení nepředstavuje jeho práce riziko ani pro něj, ani pro ty, kdo se s ním v práci budou setkávat. Přenos viru byl podle lékařky prakticky vyloučený. Proto se rozhodl v práci o své nemoci mlčet.

Informace o HIV se ale mezi jeho kolegy záhy dostala. Začala se šířit dále a kolegové, ke kterým se dostala, se k němu začali chovat odtažitě. Za několik týdnů informace doputovala až k jeho veliteli, který ho poslal na mimořádnou zdravotní prohlídku k policejnímu posudkovému lékaři.

Samotná prohlídka trvala jen několik minut. Lékař mu oznámil, že si jeho diagnózu ověřil s jeho ošetřující lékařkou. Jeho kariéra u policie skončila. Lékař vydal posudek o jeho zdravotní nezpůsobilosti k službě. V návaznosti na tento posudek rozhodl jeho velitel o jeho propuštění ze služby. Lékař mu ještě řekl, že se proti rozhodnutí samozřejmě může odvolat, ale nemělo by to žádný smysl a celá situace by se tím jen vyhrotila – musí přece pochopit, že pro své okolí je coby HIV pozitivní nebezpečný.

On sám se sice nebezpečný necítil, ale pocit vlastního selhání a ponížení v něm však převládl. Ne, na to, aby se s policií soudil, opravdu nemá sílu.

Až mnohem později se dozvěděl, že posudkový lékař si jeho zdravotní stav skutečně ověřil u ošetřující lékařky, ta ale lékaři řekla, že v jeho případě by infekce výkonu služby nebránila. Předpisy, na základě kterých se zdravotní způsobilost určuje, jsou sice neurčité a mnohdy nespravedlivé, ale i na jejich základě mohl ošetřující lékař dojít i k opačnému závěru – tedy že ve službě pokračovat může. Musel by jen chtít.

Jeho služební poměr skončil s okamžitými účinky. Luxus výpovědní doby, nebo dokonce odstupného, příslušníci v tomto případě nemají. Zároveň musel opustit svůj služební byt. Do několika dní se ocitl na ulici, bez práce i bez peněz. Trápení, které měl předtím sám se sebou a se svým zdravotním stavem, to jen zesílilo.

Trvalo víc než rok, než se odvážil o svém případu mluvit. V novinách se dočetl o obdobném případu z Polska, kde se ústavní soud zastal policisty, který byl propuštěn kvůli HIV, a zrušil předpisy, které HIV pozitivním ve službě u policie bránily. Našel si pro bono právníka, svůj případ nabídl novinářům a obrátil se na policejní ombudsmanku i na veřejného ochránce práv.

Oba ho podpořili v tom, že se stal obětí diskriminace. To však nijak neubralo na pocitu křivdy a lítosti ze ztráty zaměstnání, které pro něj bylo vším. Ten pocit je stále s ním, stejně jako jeho infekce. Čeká ho dlouhý boj.

CSAP nove logo
Obrázek č. 6
Obrázek č. 69

Nabízíme pomoc právníka

Obrázek č. 2

Pokud jste se setkal/a s diskriminací nebo se pouze potřebujete poradit, můžete nás kontaktovat na e-mailové adrese: pravnik@aids-pomoc.cz. Náš právník (příp. sociální pracovnice) Vám poskytnou potřebné informace nebo pomoc pro řešení Vaší situace. Všichni naši pracovníci jsou povinni dodržovat mlčenlivost, a proto se nemusíte bát o odhalení Vaší HIV pozitivity. Pro kontakt můžete využít i naše bezplatné telefonní linky.

prevence

Podpořte nás darem

Poradenská telefonní linka HIV a práce

Na lince 800 550 540 poskytujeme základní odpovědi zaměstnavatelům a zaměstnancům na dotazy týkající se nedorozumění a mýtů z oblasti HIV. Naším cílem je podpořit bezproblémové zaměstnávání HIV pozitivních osob a odstranit bariéry, které jim brání v nalezení nebo udržení zaměstnání.

Obrázek č. 3

Využijte konzultanta

Jste-li HIV pozitivní a nedaří se vám sehnat zaměstnání (a to nejen z důvodu diskriminace) kontaktujte konzultanta pro zařazení na trh práce. Konzultant se vám pokusí práci zprostředkovat přes spolupracující agentury nebo vám na osobní schůzce (e-mailem, telefonem) poradí, kam se obrátit.

Podpora naší činnosti formou DMS

Obrázek č. 5

Odešlete SMS ve tvaru:
DMS AIDSPOMOC 30
DMS AIDSPOMOC 60
DMS AIDSPOMOC 90

na číslo: 87 777

Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč,
ČSAP obdrží 29, 59 nebo 89 Kč.

Informace o trvalé podpoře zde .

Službu Dárcovské SMS zajišťuje
Fórum dárců.

Mezinárodní tematická síť pro výměnu zkušenosti zaměstnávaní HIV pozitivních osob s důrazem na eliminaci diskriminace osob ve služebním poměru CZ.1.04/5.1.01/77.00424.
Projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu ČR.